Pracowanie

Współpraca z Kliniką Hepatologii:

Zasadniczymi elementami działalności medycznej Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

 

- kwalifikacja do zabiegu transplantacji wątroby chorych z ostrą i przewlekłą niewydolnością wątroby, powikłaniami przewlekłych chorób wątroby i dróg żółciowych oraz pierwotnymi nowotworami wątroby (przede wszystkim rakiem wątrobowokomórkowym - HCC)

- prowadzenie pacjentów po zabiegu transplantacji wątroby (od 1. tygodnia po operacji) w warunkach stacjonarnych, a następnie
w ramach dalszej długoterminowej opieki w przyklinicznej Poradni Transplantacyjnej SPCSK WUM

- kompleksowa diagnostyka i leczenie szerokiego spektrum chorób wątroby, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń autoimmunologicznych wątroby i dróg żółciowych (PBC, PSC, AIH)

- wykonywanie histologicznych (gruboigłowych) biopsji miąższu wątroby oraz zmian ogniskowych wątroby pod kontrolą USG

- bezinwazyjna diagnostyka stopnia włóknienia miąższu wątroby (Fibroscan, elastografia fali poprzecznej SWE)

- realizacja programów Ministerstwa Zdrowia dotyczących leczenia przeciwwirusowego przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby typu B i C, w szczególności przy użyciu nowoczesnych terapii bezinterferonowych (DAA).

Klinika Hepatologii i Chorób Wewnętrznych WUM prowadzi również liczne badania naukowe dotyczące chorób autoimmunologicznych / cholestatycznych wątroby i dróg żółciowych oraz wielu zagadnień związanych z transplantacją wątroby. Badania te prowadzone są w ścisłej współpracy z największymi ośrodkami hepatologicznymi na świecie
(
m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Norwegii, Niemczech, Grecji).

 

Oddział Intensywnej Terapii Chirurgicznej:

 

Odział Intensywnej Terapii Chirurgicznej, działający w strukturze Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby od 2001 roku, liczy 8 doskonale wyposażonych stanowisk intensywnego nadzoru. W oddziale hospitalizowani są chorzy w pierwszych dobach po przeszczepieniu wątroby oraz innych, rozległych zabiegach przeprowadzanych w Klinice.

Trafiają tu też chorzy z ostrą niewydolnością wątroby, w celu pilnej kwalifikacji do przeszczepienia. Wyposażenie wszystkich stanowisk zapewnia możliwość monitorowania czynności życiowych, prowadzenia wentylacji zastępczej, dializoterapii, w tym dializy albuminowej oraz stosowania leków wymagających precyzyjnego dawkowania, we wlewach ciągłych.

Opieka nad chorymi ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje współpracę z lekarzami innych specjalności: transplantologii, hepatologii, nefrologii, kardiologii, hematologii oraz neurologii. Niezwykle istotne jest także zapewnianie w warunkach Oddziału wczesnej rehabilitacji.

Rocznie do Oddziału przyjmowanych jest około 1200 pacjentów. Opiekę zapewnia specjalistyczny zespół pielęgniarek a jego pracą kieruje Dr Wojciech Figiel – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

 

Pracownia Endoskopowa:

W Pracowni Endoskopowej wykonuje się rocznie ok 2500 różnego rodzaju zabiegów i badań diagnostycznych.

Pracownia specjalizuje się w leczeniu pacjentów z chorobami dróg żółciowych i powikłaniami nadciśnienia wrotnego. Każdego roku przeprowadza się tu ponad 700 procedur ECPW i ok.1000 zabiegów obliteracji żylaków przełyku i żołądka.

Poza tym Pracownia oferuje pełen zakres endoskopii zabiegowej przewodu pokarmowego, w tym: rozszerzanie i protezowanie zwężeń łagodnych i nowotworowych przełyku, dwunastnicy i jelita grubego, usuwanie polipów przewodu pokarmowego techniką EMR i ESD, leczenie achalazji przełyku rozszerzaniem balonowym i techniką POEM, endoskopowe leczenie torbieli rzekomych
i innych pozapalnych zbiorników okołotrzustkowych, endoskopowe leczenie pooperacyjnych przetok przewodu pokarmowego, leczenie krwotoków z przewodu pokarmowego, ECPW enteroskopem i od niedawna obliterację żylaków żołądka pod kontrolą EUS.

Pracownia pełni całodobowe dyżury endoskopowe, a zabiegi ratujące życie mogą być wykonywane w trybie 7/24. Większość zabiegów wykonujemy w znieczuleniu ogólnym lub w sedacji dożylnej, prowadzonej przez lekarzy anestezjologów. Zdecydowana większość pacjentów leczona jest w trybie hospitalizacji i przygotowanie do zabiegu odbywa się w oddziale szpitalnym.

Pacjenci leczeni w trybie hospitalizacji jednodniowej, powinni zgłosić się w dniu zabiegu do Izby Przyjęć, posiadać Skierowanie
do Szpitala i Dowód osobisty oraz dokumentację medyczną.

Należy być na czczo, a przygotowanie do zabiegu odbyć w domu, zgodnie z przekazywaną w dniu rejestracji instrukcją. Po zabiegu pacjent wraca na oddział macierzysty, a pacjenci jednodniowi są wypisywani do domu po kilkugodzinnej obserwacji.

Pacjenci leczeni w trybie jednodniowym w sedacji, muszą być odbierani po wypisie przez dorosłą osobę towarzyszącą.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po wypisie (np. krwawe wymioty lub wypróżnienia, silne bóle brzucha
z towarzyszącym wzdęciem i zatrzymaniem gazów), pacjenci winni niezwłocznie zgłosić się do Izby Przyjęć naszego
lub najbliższego szpitala.

 

Pracownia badań ultrasonograficznych:

W pracownia badań ultrasonograficznych wykonuje się szczegółową diagnostykę obrazową narządów jamy brzusznej, jak również, bada się pozostałe tkanki i jamy ciała.

Szczegółową przedoperacyjną ocenę przechodzą pacjenci onkologiczni jak również chorzy kwalifikowani do trasnplantacji wątroby. 

W pracownii oprócz diagnostyki przeprowadza się zabieg małoinwazyjne jak punkcje, paracenteze, pleurocentezę, drenaż zbiorników płynowych z jam ciała oraz biopsje wątroby.  

Pacjenci po przeszczepieniu wątroby mają rutynowo wykonywane  badania kontrolne przepływów naczyniowych w usg-doppler.

 

Pracownia radiologii interwencyjnej

Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjne i Wątroby ściśle współpracuje z II Zakładem Radiologii WUM , nie tylko w ramach prowadzonej diagnostyki, ale również w zakresie zabiegów terapeutycznych wykonywanych w Pracowni Radiologii Interwencyjnej, takich jak:

 

-    chemioembolizacja przeztętnicza guzów wątroby (ang. TACE)

-    przezskórna termoablacja guzów wątroby (ang. pRFA)

-    embolizacja żyły wrotnej (ang. PVE)

-    przezskórna cholangiografia przezwątrobowa (ang. PTC)