O wyzwaniach dla współczesnej chirurgii – prof. Moritz Schmelzle Medical School Hannover

W ramach spotkań zorganizowane przez Szkołę Doktorską WUM, gościem naszej uczelni był prof. Moritz Schmelzle, kierownik kliniki chirurgicznej w jednym z największych ośrodków chirurgii i transplantacji wątroby w Niemczech - Medical School Hannover. Wygłosił wykład pt. „Academic surgery in the modern era”.

Prof. Schmelzle specjalizuje się w chirurgii nowotworów i chirurgii transplantacyjnej narządów jamy brzusznej. W swoim wystąpieniu skupił się na onkologicznej chirurgii wątroby. Przedstawił obecne trendy i najnowsze badania w tym zakresie.

Trudności, które można napotkać

Na początek mowa była o trudnościach, jakie napotkać może chirurg, planując operację onkologiczną wątroby. Chodziło np. o duży rozmiar guza lub jego umiejscowienie w pobliżu ważnych struktur narządu. Ekspert wskazywał, jakie metody i techniki należy wówczas zastosować. Pokazywał również filmy ze skomplikowanych operacji resekcji dużych i niekorzystnie zlokalizowanych guzów.

Strategie operacyjne

Prelegent przedstawił rożne strategie operacyjne, m.in. operację oszczędzającą miąższ, dwuetapową hepatektomię, czy połączoną resekcję i ablację guzów wątroby. Dużo uwagi poświęcił także koncepcji operacji spersonalizowanych. 
Podkreślał także korzyści związane z wykorzystaniem laparoskopii. 
- Metody małoinwazyjne oznaczają mniej komplikacji, mniejszy ból po zabiegu, krótszy pobyt w szpitalu, a mają porównywalną skuteczność w leczeniu onkologicznym – mówił ekspert.  

Interdyscyplinarność to konieczność

Ważnym wątkiem wykładu była interdyscyplinarność. Prof. Schmelzle podkreślał rolę interdyscyplinarnego podejścia w leczeniu onkologicznym, mówił również o najnowszych metodach w onkologii, czyli terapiach genetycznych oraz immunoterapii. 

Wykład się odbył 19 maja. Został zorganizowany w ramach programu STER Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Gospodarzem wydarzenia był prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby oraz dyrektor Szkoły Doktorskiej.
Władze rektorskie reprezentował prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju.

 

Źródło - WUM